Yükleme rampası ve çalışma prensibi

admin

08 Ağustos 2020

Yorum yapılmamış

Bir yükleme rampası ağır nesnelerin zeminden rahatlıkla tır ve kamyon gibi araçlara taşınmasına yardım etmektedir ve iki zemin arasında ki kot farkının yarattığı zorlukların önüne geçilerek rahat bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Römorka yüklenmesi gereken ürünleriniz var ise ve büyük kutu yada palet gibi fiziksel insan gücü ile kaldırılamayacak kadar ağır ise yükleme sistemleri vazgeçilmez yardımcılarınız olacaktır. Yükleme rampaları genellikle monte edilmiş ve kitler halinde satın alınabilmektedirler ama genellikle tercih edilen endüstriyel tip satın alınan firmanın kurulumu ve sonrasında baıkımını da gerçekleştirmesi olmaktadır. Çalışma prensibi ile tam olarak uyumlu bir işlevsellik yakanabilmesi için ürünün üretim sırasında kullanılan malzeme kalitesine ek olarak işçilik becerileri de ön plana çıkmaktadır.

Güvenli ve emniyetli şekilde forklift benzeri araçların üzerinde hareket etmesini sağladıkları için firma içerisinde var olan basamak ve yükselti farklılıkları rahatlıkla ortadan kaldırılmış olur. Pek çok rampa çeşidi kullanılmadığı zamanlarda katlanabilir olarak tasarlanmaktadırlar ki bu sayede efektif, ergonomik, verimli ve fazla yer kaplamayan bir moda dönebilmektedirler. Gerekli taşıma işi gerçekleştiğinde ise tır ve kamyon gibi araçların dorselerine rahatlıkla erişme imkanı sağlamaları ve zaman tasarrufu yanı sıra iş güvenliğini de arttırmaları amaçlanmaktadır.

Güvenli çalışma ortamları çok önemlidir bu nedenle de doğru kullanılmalıdırlar ve kaliteli malzemelerden imal edilmeleri gerekmektedir. Ancak bu sayede işlem sırasında rahat hareket edilebilir ve indirme kaldırma işlemini kolaylıkla ve güven içinde gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle yükleme rampası kademeli yükseklik ayarlarına rahip olur ve bu basamaklar doğru ayarlanarak üzerinde hareket edilmesi sağlanır ki eğimli zeminde bu işi gerçekleştirmek oldukça kolay olacaktır.

Çalışma esnasında kilit mekanizması iki zemin arasında doğru ve güvenilir olarak ayarlanmalıdır çünkü işlem esnasında sarsıntıya bağlı olarak meydana gelebilecek hareketlilikte yükleme rampası oynama yapabilir. İstenmeyen ve beklenmeyen aksaklıkların önüne geçebilmek için özel olarak işinin uzmanları taraşından imal edilen güvenilir markalar kullanılmalıdır. Sürücü üzerinde forklift kullandığı sırada kalitesiz malzemelerin yaratabileceği bir kaza nedeniyle sadece malzemeler değil aynı zamanda insan için de ciddi tehlike arz edebilir.

yükleme rampasıMakaslı platformHidrolik yükleme rampasımobil - seyyar rampa ve yükleme sistemleriforklift rampaMenteşeli rampa

 

Yükleme rampası kullanımı ve çeşitleri

 

Yükleme rampası en büyük avantajı olarak palet ve benzeri ağır hatta ebatlı nesnelerin iki kot farkını ortadan kaldırarak rahatlıkla tır römorkuna taşınmasını sağlamaktır. Yükleme sistemleri sayesinde aracı direk olarak kaldırma vasıtasıyla yüklenmesinden çok daha kolay doldurulması sağlanmaktadır. Örneğin konteynır gibi ağır bir yükü kaldırmak mı zordur yoksa eğimli zemin yardımıyla onu istenilen yere nakletmek mi? Direk olarak kaldırma işlemi yapmak gerektiğinde çok daha kuvvetli motor gücü kullanmak gerekirken, örneğin seyyar rampa gibi eğimli yüzey oluşturan nesne sayesinde çok daha az güç sarf edilerek bunu daha güvenli bir biçimde yerine getirebilirsiniz. Kompleks cihazlara ve sistemlere gereksinimiz olmadan hızlı şekilde işlerinizi bitirmenizin önünü açarlar. Farklı modelleri ve tasarımları olmaktadır ve bunlara örnek vermek gerekirse aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür;

  1. Mobil Rampa: Çoğunlukla seyyar rampa olarak ta bilinen mobil sistemlerde ise yükleme işleminin yapılacağı yere taşınabilme olanağı sağlamaktadırlar. Bu durum işletme içerisinde sürekli konum değiştirilmesine ve ihtiyaç duyulan noktaya gidilerek işin halledilmesini sağlamaktadır. İş verimliliği için epey önemli olan bu çeşit yükleme sistemleri sayesinde işler daha hızlı ve güvenli gerçekleşebilmektedir. Kullanılmadıkları durumlarda ise rahatsızlık verilmeyecek bir noktaya taşınabilir ve gereksinim durumuna kadar orada bekleyebilirler.
  2. Teleskopik rampa: Beton içine gömülü olan bu modelde ise kullanılmadığı sırada herhangi bir çıkıntıya neden olmadıkları için işçilerin çalıştıkları esnada onlara engel olmazlar. Sabit bir noktada duran bu tarz sayesinde sıklıkla kullanılan yerlerin zemininde engel yaratmazlar ve çok hızlı şekilde tekrardan kullanıma geçebilmektedirler.
  3. Hidrolik rampa: Yükseklik ayarını mekanik olarak değil hidrolik pistonlar vasıtasıyla gerçekleştirirler ve farklı yükseklik ayarları yapılarak taşıma işlemine ciddi fayda sağlarlar.
  4. Gömme rampa: Çoğunlukla 12 metre uzunluğunda olan bu sınıf içinde ise taşıma işlemi yere gömülmüş platform sayesinde yapılmaktadır. 15 ton gibi çok ağır yüklerin eğimli yüzey sayesinde yükselti farkını ortadan kaldırılması için kullanılmaktadırlar.
  5. Makaslı platform: Dikine yükselmeyi sağlayan bu sistemler sayesinde dar alanda hızlı şekilde ürünlerin yukarı çıkarılması sağlanmaktadır. Kimi durumlarda işçilerin işlerini kolaylaştırılması amacıyla kullanılmaktadır ve iki kat arası mesafenin kat edilmesini sağlarlar.
  6. Menteşeli rampa: Taşıma işlemi yapıldığı sırada burun kısmında bulunan menteşeli sistem sayesinde forklift rahatlıkla tır ve kamyon içerisine girerek, güvenli şekilde palet ve benzeri ürünlerin nakliyesinin sağlanmasını sağlarlar.

Yükleme rampası hemen her türlü endüstriyel alanlarda ve ticari yerlerde kullanılabilmektedir ve büyük yüklerin nakledilmesini sağlarlar. Havaalanı, market, depo, fabrika, hangar, meyve sebze hali, logistik merkezler, limanlar gibi yerler kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Yükleme sistemleri de gelişen teknoloji sayesinde elektronik birçok yeniliği de barındırmaya başlamıştır ve özellikle tam otomatik sistemler kullanım sırasında kolaylıkla birlikte güvenliği de maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.