Türlerine göre yükleme rampaları

admin

23 Kasım 2020

Yorum yapılmamış

Farklı amaçlar için satın alınabilecek yükleme rampaları farklı türlere ayrılmaktadır ve her birinin kullanım alanları farklıdır. İşlevsel bir ekipman elde etmek için ihtiyaçların ve gereksinimlerin neler olduklarını tespit edilmesi önemlidir. Ancak bu sayede fiyat & maliyet hesaplaması doğru yapılır ve daha satın alma aşamasında kazanmaya başlamış olursunuz.

Peki her hangi bir işletme için en ideal hangi yükleme rampası en ideal olandır? Bunun kavranabilmesi için öncelikli olarak türlerine ve kullanım alanlarına göre yükleme rampaları anlaşılması gerekmektedir çünkü en uygun tercihi ve gereksinimlerinizi sonuna kadar karşılayacak ekipmanı o aşmadan sonra temin edebilirsiniz. Kar elde etme amacında olan bütün işletmelerin gereksiz yere parasını boşa harcaması en istenmeyecek durumlar arasındadır. Aşağıda çeşitlerine göre rampaları görebilir ve özelliklerinden faydalanarak size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Hidrolik rampa

hidrolik rampaYükün istenilen seviyeye ulaşmasını sağlayan hidrolik sistemler sayesinde istenilen ayarlar optimum düzeyde karşılanabilmektedir. Motor aracılığıyla sizlere en uygun ve konforlu çalışma ortamını sunma amacında olan hidrolik rampa, pek çok işinizi rahatlıkla karşılamanızı sağlayacaktır. İnsan gücüne olan ihtiyacı en aza indirmeleri neticesinde tercih edilebilecek bu tarz yükleme sistemleri doğrudan hata payını ve kaza risklerini de azaltmaktadırlar.

Kaliteli malzemelerden imal edilen bu araçların işlevsellikleri de bir o kadar yüksek olmaktadır ve sürekli en büyük yardımcılarınız arasına girecektirler. Düzenli olarak ağır yüklerin farklı kot farkına sahip zeminler üzerinde hareket ettirilmesi gerekiyor ise bu noktada kas gücünden ziyada hidrolik sistemlere olan ihtiyacınız artacaktır.

Seyyar yükleme rampaları

seyyar yükleme rampalarıAdından da anlaşılacağı üzere seyyar yükleme rampaları farklı konumlarda iş görmesi için tasarlanmaktadırlar. İşletmelerin ihtiyaçlarına göre farklı ebatlarda ve ölçülerde olabilirler çünkü her yerin farklı açık alana sahip olduğu göz ardı edilmemelidir. Taşıma işine yatkın olmaları için depo yada lojistik merkezlerin sahip oldukları yüzeyin nitelikleri de tasarımın ana unsurları arasında yerini almaktadırlar.

Kaldırabildikleri yük miktarları da farklılık gösteren bu yükleme sistemlerinde, öncesinde çalışma yapılacak ağırlıkların fizibilitesi yapılmalıdır. Bir noktadan başka bir noktaya transfer edilmelerinin de rahat olması çok önemlidir zira sürekli yer değiştiren bu yapıların yerleri değişirken ekstra efor sarf etmek işçilerin gereksiz yorulmasına neden olacaktır. Oynar parçaların iyi mühendislik hesapları ile tasarlanmış olmaları ve lojistik merkezlerin zeminine en yatkın hammadde seçimi de yapılması gerekenler arasındadır.

Mobil yükleme rampaları

mobil yükleme rampalarıDeponuzda sürekli farklı yerlerde mobil yükleme rampaları ihtiyacınız doğuyor ise mobil sistemler sizlerin imdadına yetişecektir. Tır gibi araçların yanaşma alanları, dış mekan çalışmaları veya lojistik iç alanlar gibi konumlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz ekipmanlar arsındadır. Mobil kelimesi ile paralel bir çalışma amacına sahip olan bu teçhizatlar sürekli yer değiştirilmesi gerekmektedir. Taşıma işleminde ise en önemli parçalardan birisi ise tekerleklerdir ki zemine en uygun seçimin yapılması paranızın boşa gitmemesi anlamına gelecektir.

Dış mekan çalışmaları için uygun olmaları da önemlidir ve burada öne çıkacak unsur ise boya ve kaplama malzemesinin kaliteli olmasıdır. Eğer kalitesiz malzemelerden üretilen bir mobil yükleme rampası satın alındıya kısa sürede boyası atacak ve metal paslanacaktır. İmalat süreçlerine ekstra fiyat olarak yansımış olsa da uzun vadede kazanç olarak size dönecek özelliklerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Gömme rampalar

gömme yükleme rampalarıBeton veya benzeri zeminlere monte edilen gömme rampalar, yer ile paralel yani sıfır olduğu için çıkıntı yapmamaktadırlar. Düzlemi bozmadıkları için işçilerin çalışmalarına da engel olmazlar ama montaj öncesinde ebatlarının ve boyutlarının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Sabit bir noktada çalışacak olmalarından dolayı satın alma işlemi öncesinde montajın yapılacağı alan profesyonel bir ekip tarafından etüt edilmelidir.

Sonrasında burada yapılan çalışmaların neticesine göre en ideal yükleme sistemi imal edilmelidir. Uzunluklarına göre kaldırabilecekleri yük miktarı ve yükseklik değişkenlik göstermektedir ki size en ideal olan yükselti mesafesinin de belirlenmesi gerekmektedir. Montaj öncesi zemin üzerinde de çalışma yürütüleceği için öncesinde gereksinimlerinizin en doğru şekilde tespit edilmesi size fayda getirecektir.

Menteşeli yükleme rampaları

Meteşeli yükleme rampalarıTır gibi araçların içlerine kadar uzanabilecek aparatlara sahip olan menteşeli yükleme rampaları sayesinde arada kalacak boşluklar giderilir. Forklift gibi taşıma araçların rahatlıkla iç noktalara kadar erişmesini sağlayacak olan ekipmanlar arasındadırlar ve güvenlikte artış sağlamaktadırlar. Oynar paçalara sahip olduklarından kaliteli menteşe malzemeleri fiyat performans için çok önemlidir.

Uzun süreler rahatlıkla kullanabileceğiniz menşeli sistemler satın almak istiyorsanız kaliteli markaları yada Avrupa standartlarında üretim yapan yerleri tercih etmenizde yarar vardır. Unutmayın ki oynar parçalar çok hızlı yıpranırlar ve sıklıkla arıza çıkartabilirler ama sağlam dayanıklı malzemelerden yapılan parçalar bunun aksine sizlere inanılmaz kar sağlarlar.

Teleskopik rampalar

teleskopik rampalarTaşıma sırasında içeriye doğru uzanan bir parça sayesinde rahatlıkla forklift gibi araçların en doğru şekilde yükleme veya boşalta işlemini gerçekleştirmesini sağlayan sistemlere teleskopik rampalar denilmektedir. Kısa bir uzantının dahi o son noktada sağladığı avantajları, çalışma esnasında inanılmaz hız kazanılmasını sağlamaktadırlar. Sitemin içine girip çıkabilen bu yapıların bir diğer etkisi ise doğrudan daha düz zeminlerin elde edilmesi olarak söylenebilir. Tır veya kamyon gibi araçların üzerinde manevra kabiliyetini arttıran bu ekipmanların forklift güvenliği içinde önemi büyüktür. Kaldıracağı yük kapasitesi ve mesafe giderici ebatları göz önüne alınacak olunursa farklı tasarımlara sahip olabilmektedirler. Çalışma ortamlarınızı ve sahip olduğunuz araçları göz önüne alınarak doğru şekilde yapılacak ölçeklendirme neticesinde doğru tercihi yapabilirsiniz.

Dik yükleme rampası

Dik yükleme rampasıSabit bir noktaya monte edilebilecek olan dik yükleme rampası aracılığıyla tır ve kamyon doldur boşalt işlemleri rahatlıkla yönetilmektedir. Yoğun araç giriş çıkışının olduğu yerlere konumlandırılabilecek bu sistemleri düzenli aralıklarla kullanacaksanız tercih etmenizde fayda olacaktır. Dik vaziyette durdukları için ve kullanım öncesi yanaşan aracın yüksekliği ile zemin kot farkını giderdikleri için bu isimle anılmaktadırlar. Kolay çalışabilir hale gelebilmeleri kıymetlidir ve bunun kullanılacak olan hidrolik sistemler gibi ekipmanların kaliteli malzemeden üretilmesi de çok önemlidir. Avrupa standartları gibi yüksek kalitede imal edilecek olan dik yükleme sistemleri sayesinde artık araçların uzun süre park alanında beklemesine de gerek kalmayacaktır. Kumanda ile otomatik hazır hale gelebilen türlerinin yanı sıra manuel olarak işler duruma gelen modelleri de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.