Taşıma sırasında forklift güvenliği sağlanması

admin

13 Kasım 2020

Yorum yapılmamış

Taşıma sırasında forklift güvenliği sağlanması

rampa forklift güvenliğiHerkesin rahatlıkla kullanımını sağlayabileceği rampa üretimi yapan Kale Rampa firması olarak bizler, taşıma sırasında forklift güvenliğini de maksimum seviyeye çıkaran rampalar imal etmekteyiz. Buna rağmen en üst düzey güvenlik önlemleri ile üretilmiş olan yükleme sistemleri dahi kullanıyor olsanız güvenliğinizi aynı oranda sağladığınız anlamına gelmemektedir. Forklift sistem üzerinde hareket ettiği esnada bütün gerekli olan bilgilerin önceden verilmiş olması ve eğitimlerin tamamlanmış olması güvenli taşıma için büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek zor olacaktır hatta büyük olasılıkla güvenliğinizi tehlikeye atıyorsunuz diyebiliriz. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar aşağıda maddeler halinde bulunmaktadır ve unutulmamalıdır ki ufacık bir dikkat büyük problemlerin önüne geçebilir.

 

 

Fofklift hızınızı sürekli olarak takip edin

 

Depo, lojistik merkez yada yükleme rampası üzerinde sürüşe başladığınızda mutlaka dikkatli olunmalı ve en ufak aksilikte hızlı şekilde ayağınızı hızlı şekilde gazdan çekebilmelisiniz. Gerekli olması durumunda fren yapma ihtiyacının her an oluşabileceğini de göz önüne alarak dikkatinizi yoğunlaştırmanız gerekmektedir. Hızının ideal süratte olduğunu devamlı olarak takip etmelisiniz ve bu size bir çok durumda manevra kabiliyeti kazandırmanın yanı sıra aksiliklere karşı cevap verebilmeniz için zaman tanıyacaktır. Ani frenleme ihtiyacı duyulduğunda sahip olduğunuz kinetik enerji sebebiyle, bir anda taşıdığınız yükün düşme riski oluşabilir. Düşen nesnelerin belirsiz hareketi nedeniyle çok ciddi yaralanmalara neden olabilirsiniz. İş ortamlarında sürekli olarak çalışma arkadaşlarınızın yükleme sistemleri çevresinde dolaşıyor olacağını göz ardı etmeyin.

 

Kesinlikle fazla yüklemelerden kaçının

 

Her forklift üretim amacına göre belli yükleme sınırlarına sahiptir ve bunlar talimatlar ile belirtilmiştir. Bunların dışına kesinlikle çıkmayınız ve fazla ağırlığın forklift dengesini bozacağı gerçeğini göz ardı etmeyin. Kaldırma kapasitesinin üzerinde bir taşıma gerçekleştiren araç, özellikle rampa üzerinde oluşabilecek aksaklıklarda kontrolden çıkabilir ve yaralanmalara yada en azından maddi kayba yol açabilir. Diğer açıdan sadece forklift ekipmanlarına bile zarar vermiş olsanız çoğu parçanın pahalı olacağını ve ciddi masraflara yol açabileceğini sürekli aklınızda bulundurun. Örneğin kapasitesinin üzerinde taşıma gerçekleştiren aracı doldurmak için istaf denebilecek şekilde doldurulmuş demektir ve fren gibi hareketlerde bu istifin çok hızlı şekilde dengesinin bozulacağını ve yere düşeceğini göz ardı etmemelisiniz.

 

Koruyucu ekipmanlarınızı ve kıyafetlerinizi mutlaka giyiniz

 

Güvenliğin sağlanması öncelikli olarak kendi güvenliğinizi sağlamak başlamaktadır ki bu sebeple kask, iş ayakkabısı ve yelek giymeyi ihmal etmeyin. Koruyucu ekipmanlar sizlerin iş arkadaşlarınız tarafından daha rahat görünmenizi sağlarken sahip oldukları metal gibi koruma yüzeyleri sayesinde yara almanızı da engelleyecektirler. Çalışma esnasında fark edilebilir olmak daha kazalar olmadan bunun önüne geçerken, ufak tefek nesnelerin size çarpması durumunda kontrolü kaybederek daha ciddi kazalar yapmanızı da engelleyecektir. Ekip çalışmalarının yürütüldüğü merkezlerde insanları bir birleri ile koordineli çalışmaları güvenlik çok önemlidir. İş hayatında ufak tefek aksilikler olabilmektedir ve bu durumlarda özelikle dışarda kalabilecek uzuvlar kopmalara karşı risk taşımaktadırlar. Çelik buruna sahip botlar gibi iş ayakkabıları kolilerin parmakların kopması veya ezilmesine engel olduğu için ihmal edilmemesi gereken koruyucular arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.