Rampa boşaltma sırasında işinizi kolaylaştıracak ipuçları

admin

11 Ekim 2020

Yorum yapılmamış

rampa boşaltma ipuçlarıMüşterilerimizin pek çoğunun merak ettiği hususlardan birisi ise rampa boşaltma sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir sorusudur. Boşaltma işlemi yapılırken akıllara takılabilen çok sayıda ürkütücü fikirler gelebilir çünkü yük miktarı fazla olmaktadır ve ebatlar çoğu zaman sınırlayıcı etkiye sahiptir. Taşıması yapılan ürünlerin kazaya uğraması maddi kayba neden olacağı için rampa boşaltma sırasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Fakat uygun bir şekilde ayarlamaları yapılmış olan yükleme rampası ile bu sorunlar ile karşılaşılma riski en aza indirilebilir. Bu yazımızda işinize yarayabilecek ve işinizi kolaylaştırabilecek belli başlı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istedik zira bu unsurlar sizlerin ilerleyen dönemlerde maddi kayıplar yaşamanızın önüne geçebilecektir.

 

Taşıma yapılacak alanın doğru şekilde hazırlanması

 

Genellikle düz zeminlere konuşlandırılan yükleme rampaları boşaltma için iki nesne arasındaki arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Tır yanaştığında rampa için yeterli hareket alanın olduğundan emin olmalısınız ve böylelikle taşıma yapıldığı esnada esnek bir çalışma ortamı yaratmış olursunuz. Forklif yükleme sistemi üzerinde hareket edecektir ve bunu gerçekleştirdiği sırada manevra yapabilmesi için yeterli alanın olabilmesi önemlidir. Düzgün bir giriş açısı oluşturulursa karşınıza uygunsuz manevra açısı çıkmayacaktır. Engel oluşturabilecek nesneleri yükleme yapılacak alandan uzaklaştırın ki istenmeyen bir takılma nedeniyle kaza ile burun buruna gelmeyin. Rampa ve tır yada kamyon bağlanma açısının doğru ayarlanması önemli olacaktır çünkü üzerine yük bindiğinde titreşim bağlantı noktalarında boşalmalara neden olabilir.

 

Forkliftiniz taşıma için yetkin olmalı

 

forlift rampaBoşaltma yapılacak palet ağırlığı fazla ise bunu kaldırabilecek yetkinlikte forkliftinizin olması önemlidir. Standart yükler ile çalışıyor iseniz düzgün bakımı yapılan forklift ile çalışmanız sorunlar ile karşılaşmanızı engelleyebilir. Diğer taraftan ise ebatlar önemlidir ve bu nedenle kaldırmayı planladığınız nesnelere uygun ekipmanlar ile çalışmalısınız. Risk almaktan kaçının ve olabildiğinde en doğru büyüklükteki forklift ile çalışmalarınızı sürdürün aksi takdirde yaşanabilecek en ufak aksaklı kaza ile sonuçlanabilir. Gerekirse çalışma süresini uzatarak boşaltma yapılacak olan yükleri parçalar halinde indirmeyi tercih edin.

 

Süreç başlamadan önce doğru planlama ile yola çıkın

 

Boşaltma süreci başlamadan önce rampa kurulumunun en doğru şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Burada dikkat edilebilecek belli başlı unsurlar yük ağırlığı ve yükün ebatları olarak gösterilebilir. Forkliftin hareket edeceği yolun temiz olduğundan emin olun zira süreç esnasında tır içine giriş çıkışlarda beklenmeyen olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir. Planlama yapılırken işlem süresini olabildiğince esnek tutmanız, acele etme nedeniyle yapılacak hatalardan sizleri kurtarabilir. Forklift ilk defa tır içine girerken hızlı hareket etmeyin ve eğer aksaklık var ise kendinize bu sayede yer açmış olun. Aşağı eğim olduğundan dolayı inme esnasında yavaş hareket etmeniz riskleri en aza indirmenizi sağlayacaktır. Her zaman kaliteli ekipmanlar ile yola çıkın ve bu sayede planlamalarınızın aksamasının önüne geçebilecek en önemli adımı atmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.