Rampa bakım tavsiyeleri

admin

24 Eylül 2020

Yorum yapılmamış

rampa bakım ve servisiÇoğu rampa hemen her gün uzun süreler çalışmak zorundadır ve bu işlemler farklı hava koşullarında ve şartlarda olabilmektedir zira rampa bakım bu nedenle önem arz etmektedir. Yoğun çalışmaların sürekli ve düzenli hale gelebilmesi, çalışma esansında aksaklıkların yaşanmaması için iyi bakım çok önemli bir yere sahiptir. Kalerampa olarak en güncel Avrupa standartlarında yükleme sistemleri üretiyor olmamamıza rağmen, zaman içinde aşınmalar ve bakım gereksinimleri ortaya çıkabilmektedir. Düzenli yapılabilecek bakım çalışmaları sayesinde işletmelerin Avrupa standardı rampa kullanmasını devam ettirmelerini hedeflemekteyiz. Konunun önemli ve bazen gözden kaçan bir ayrıntı olarak görülmesinden dolayı sizlerin işinize yarayabilecek bazı rampa bakımı tavsiyelerini aşağıda özetledik. Gerek duymanız halinde rampa servisi için sizlerin daima yanınızda olduğumu bilmenizi ister ve her zaman bizlerle telefon veya yüz yüze görüşmek için iletişime geçebilirsiniz.

 

Rampa bakım için temizlik

 

rampa temizliğiİmal ettiğimiz rampa sistemleri ızgara ve damla modelli olmaktadırlar ve bu sayede kayganlığı en aza indirerek rahat ve güvenli çalışma ortamı sağlarken, diğer taraftan ise üzerlerinde kir ve pasın birikmesinin önüne geçerler. Fakat büyük artıklar üzerinde birikme yapabilir ve buda zaman içinde metalin paslanmasına neden olabilir. Ayrıca bu kalan artıkların kaygan zemin oluşturma riski de olduğundan iş güvenliği açısından sorunlara neden olabilirler. Örneğin yükleme rampası üzerinde kalabilecek karton gibi nesneler kaygan zemin oluşmasına neden olabilir ve istenmeyen kazalara sebebiyet verebilir. Hesapta olmayan aksaklıkların yaşanmaması için çalışma başlamadan önce daima yükleme platformu kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Çalışma bittikten sonra da patform temizliği, sonradan gelecek olan çalışanların daha hızlı ve kolay sürece başlayabilmeleri için önem arz etmektedir.

İşlevselliğini kaybetmemiş yükleme rampaları sahibi olmak istiyorsanız, haftalık düzenli olarak güzel bir şekilde silme ve temizlik işleminin yapılması, uzun ömürlü yükleme sistemlerine sahip olmanızı sağlayacaktır. Bakımların yapılma sıklığı, çalışma ortamlarına bağlı olan bir durumdur ve gerekli görünmesi durumunda rutin bakım işleri sıklığının ayarlanmasını tavsiye ederiz. Üstü düzenli temizlenmemiş platformlar, özellikle yağmur ve su ile temas ettiğinde kalıntıların orada kuruyarak yapışmasına neden olacaktır ve sonrasında bunların bakımı çok daha zor bir hale gelecektir. Aynı zamanda karton gibi nesnelerin su ile teması ile kayganlıkları katlanarak arttığı için iş kazası riskini de arttırdığı göz ardı edilmemelidir. Pisliklerin ve kalıntıların düzenli olarak yükleme sistemi üzerinden alınması, temizliğinin düzenli yapılması korozyona ve aşınmaya karşı olan direnci de arttıracaktır ve işletmeleriniz uzun vadede maddi açıdan kazanım sağlayacaktır.

 

Seyyar ve mobil aksamların yağlanması

 

Sürekli hareket etmesi gereken seyyar veya mobil parçalar sürtünmesinin en aza indirilerek çalıştırılması çok önemlidir zira burada sürtünmenin vereceği hasar metalin zarar görmesine neden olabilir. Seyyar rampa gibi yükleme sistemleri sürekli farklı noktalarda da çalışması gerektiğinden parçaların eklem bölgelerinin düzenli olarak yağlanması gerekmektedir. Aynı zamanda kaldırma işlemi gerçekleştirilirken mobil parçaların yağlanmış olması işin daha kolay ve sorunsuz halledilmesi için önemlidir. Otomatik hidrolik rampa sistemleri çalışma esnasında motorun gereğinden fazla zorlanmaması içinde yağlamanın önemli epey fazladır. Sürekli değişkenlik gösterecek olan sistemlerde rampa bakımı çok önemlidir ve ilerde çok daha büyük problemler ilekarşılaşmamak için ihmal edilmemesi gerekmektedir.

 

Yükleme platformu lastik basıncı

 

Mobil rampa sistemleri için sürekli bir yerden diğer noktaya taşınma gereksinimleri olmasından dolayı lastik basınçlarının düzenli aralıklarla kontrol edilmeleri önemlidir. Lastik basıncı düşmüş olan seyyar yükleme platformu, bir yerden başka bir noktaya gittiği sırada gereksiz zorlanmalara neden olacaktır. Her iki tarafın lastik basınçlarının istenilen seviyede olması seyyar rampa dengesi içinde önemlidir ve yükleme platformu bu sayede çok daha verimli hale gelecektir. İki tarafın dengesiz kalması forklift gibi üzerinde sürekli büyük yükler ile hareket eden taşıma araçlarının dengesini de bozabilir ve palet bu eğim nedeniyle düşme riski ile karşı karşıya kalabilir. Eğer ki lastik basınçları olması gereken seviyelerde olmaz ise lastiğin fazladan aşınmasına ve zarar görmesine de neden olabilir ki bu durum ilerleyen dönemlerde maddi anlamda fazladan külfet oluşturabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bakım tavsiyeleri sayesinde çok daha uzun ömürlü ekipmanlara sahip olabilir ve Avrupa standardı yükleme sistemleri kalitesini bütün işlerinize fayda sağlayacak şekilde sürdürebilirsiniz. Güvenli ve hızlı işletme koşulları sağlamak ve iş güvenliğini ön planda tutmanız için bakım çalışmalarını ihmal etmemenizi tavsiye ederiz. Gerek görmeniz durumunda rampa servisi için bizimle iletişime geçebilir ve bakım onarım işleriniz için sizlerle yol haritası çizebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.