Makaslı platform çeşitleri, kullanım amaçları

admin

20 Kasım 2020

Yorum yapılmamış

Sanayi sektörünün ilerlemesi ile artan ihtiyaçlar oluşmaktadır özellikle makaslı platform konusunda her işletmenin kendisine göre farklı gereksinimleri doğabilir. Herhangi bir yükü belirli yüksekliğe dikine ve güvenli ulaştırmayı sağlayan yükleme sistemi, çalışanların verimli şekilde işlerini yürütmeleri içinde önemlidir. Farklı çeşitleri bulunan bu tarz yükleme sistemleri, kullanım amaçları açısından da değişiklikler gösterebilmektedir.

Doğru şekilde analizlerin yapılması ve niteliklerin çalışma koşullarına uygun imal edilmesi önem arz etmektedir. Taşınacak ağırlık, ulaşılacak yükseklik mesafesi ve ebatlar gibi genel ölçütler makaslı platform çeşidi tasarımlarında da önemli olmaktadır. Türlerine ve kullanım alanlarına göre kendi içinde kategorize edebilmek mümkündür.

Hızlı ve kolay olarak bir malı üst katlara veya gerekli olan noktaya götürmek kas gücü ile yapılacağı zamana kıyasla çok daha hızlı ve güvenli olacaktır. Diğer taraftan insan kas gücü kullanımının azaltılması hata payını ve verimi arttırmaktadır çünkü süreç ilerledikçe yorulan işçinin ilk dakikadaki performansını koruması imkansız hale gelecektir.

Aynı zamanda büyük yüklerin kaldırılması söz konusu olduğunda ise insanın kaldıramayacağı ağırlıkları kaldırılabilecek makaslı platform yadsınamaz ve gereksinim haline gelebilir. Kimi durumlarda ise doğrudan işçinin üzerinde belli başlı görevleri yerine getirmesi gerekir ki bu ihtiyaç göz önüne alındığında fabrika veya depoların olmazsa olmazları arasına girebilir. Aşağıda makaslı yük platformu çeşitleri ve kullanım amaçları hakkında özet bilgileri derledik fakat daha detaylı bilgi alabilmek için bizlerle görüşebilir ve sizlerle birlikte işletmeniz için en ideal tercihi saptayabiliriz.

 

Tek makaslı platform

tek makaslı platformGenellikle hidrolik sistemler ile desteklenmiş olan tek makaslı platform, belirli kot farkı ve yükseklik gereksinimlerini gidermek için kullanılmaktadır. Yüzey ebatlarına göre ulaşabileceği yükseklik miktarı değişebilmektedir ve kaldırma kapasitesi açısında da işletmelerin gereksinimlerine göre arttırılabilirler. Çoğu zaman belli bir noktaya sabitlenmiş olan endüstriyel tek makaslı çeşitlerin, imalat ve montaj öncesinde kullanım amacının doğru şekilde tespit edilmesi önemlidir. Sonrasında ortaya çıkabilecek olan ekstra kapasite veya yükseklik artışı gibi faktörlere göre yeniden imalatın başlatılması zaman kaybına yol açacaktır.

 

 

Çift makaslı platform

çift makaslı platformİsminden de anlaşılacağı üzere çift makaslı sistemine sahiptirler ve dikine iniş kalkış yapabilmektedirler. Daha yüksek yerlere erişme imkanı yaratan çift makaslı platformlar, istenmesi durumunda zemine gömülü olarak monte edilebilirler. Çalışmaların olmadığı durumlarda yürüme sırasında işlerin takılmasını önleyici bu özellikleri işlevsellik açısından da önemlidir. Büyük yüklerin, epey yüksek noktalar transferini sağlarlar ve çoğu işletme için önemli avantajları da beraberinde getirmektedirler. Kullanılmadıkları durumlarda herhangi bir alan işgal etme söz konusu olmadığı için onlar için ekstra yer ayarlama söz konusu olmayabilir.

 

 

Çok makaslı platform

çok makaslı platformBenzer amaçlar ve kullanım alanları için kullanıyor olsalar da çok makaslı yük platformu, geniş yüzey alanına sahip olmadan daha yüksek noktalara erişme imkanı ortaya çıkartabilmektedirler. Gelişmiş hidrolik sistemler ile desteklenebilecek olan bu tür, kaliteli şekilde imal edilmiş olması güvenlik açısından önemlidir. Kompleks yapıların artmaya başlamasından dolayı, malzeme ve hidrolik sistemlerin kalitesi daha fazla öneme sahip olmaktadırlar. Güvenilir markalardan tercih edilmeleri halinde uzun ömürlü ve sürekli problem çıkarmayan bir sisteme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.