Kale yükleme sistemleri

admin

17 Şubat 2021

Yorum yapılmamış

yükleme sistemleriMaliyeti fazla ve tonlarca ağırlıkta olan ürünleri bir yerden bir yere taşırken önemli kolaylıklar sağlayan Kale yükleme sistemleri en çok insan gücünü minimuma indirerek üretim faaliyetlerini hızlandıran önemli teknolojik bir adımdır. Bu teknoloji gelişim alanında en çok tercih edilen sektörlerden bir kaçı ise inşaat ve araç sektörüdür. Ağır beton ürünlerinin taşınması veya değer olarak araçların bir yerden bir yere taşınması için çok sık tercih edilir. Gemi imalatı yapan şirketler gemi üretildikten sonra limana geminin inmesi için gerekli olan yükleme sistemlerini en çok kullanan alanlardan biridir.

Çeşitlerine göre yükleme sistemleri

Çeşit olarak bir çok seçmeği mevcut olan alanlardan biridir. Bu çeşitliliğin sebebi ise ürünler sektörler çok büyük oranda değişim gösterebiliyor olmasıdır. Her ürünün taşınması farklı şekilde olmaktadır. Örneğin teleskopik rampa ile konveyör şeklinde adlandırdığımız yükleme sistemi araca girebilen fakat ağır olan ürünler için tasarlanmış dikdörtgen biçimli bir raylı sistemdir. Uzunluğu araba yapısı ve ürün yapısına göre uzaytılabilir veya kısaltılabilir. Portatif yönü sayesinde bu isim çok uygundur. İş gücünü ve verimliliği aynı zamanda taşınan ürünün güvencesi sayesinde hayatımızda önemli yer almıştır. Tabii konuya iş güvenliği ve sağlığı olarak ele alırsak çok güvenli ve çapamızın vazgeçilmez teknolojik gelişmesi olarak bakabiliriz. Bir diğer sistem ise sorter sistemdir en çok üretim bandını ilgilendiren ve önemli üretim hızı sağlama amacıyla geliştirilmiş bir teknolojik gelişmedir.

Ürünlerin parçadan bütüne giderken hız ve verimlilik sağlamaktadır. Işık hızı olmasa da parça bütün ilişkisinin uyum içinde hızla üretilmesini sağlayan bu bantlar sayesinde işçiler taşımak değil işin sadece üretim kısmında yer alarak önemli kara sebebiyet sunmuştur. En çok kullanılan alanlar bahsedildiği üzere üretim yerleridir. Aynı zamanda kargo şirketleri ve ulaşım sektöründe bavulların akışında kullanılmaktadır. Kargoların güvenle müşteriye ulaşması için çok önemli bir alan olan bir yükleme sistemleri ürünüdür. Ulaştırma sektöründe yolcuların bavul teslimi sırasında da kolaylığı unutulmamalıdır.

Yükleme rampası sınıflandırılması

Bu sistemler sadece üretim ve yerine ulaştırma amacı ile değil aynı zamanda yerine teslim ve boşaltma sürecinde de önemli rol oynamaktadır. Örneğin kamyona bu sistemler sayesinde hızlıca yerleştirilen tonlarca ürünü yerine ulaştığı zaman aynı hızda aktarım söz konusu olduğunda da devreye girer. Çeşitliliğe geri dönecek olursak pnömatik taşımayı da ele almalıyız. Bu çeşitlilikte kum gibi malzemelerin bir boru yardımı ile ulaşması gereken bölüme aktarımı hiç fire vermeden ve saniyeler içerisinde gerçekleşmesini sağlar.

Sadece kuru malzemeler için de kullanılmaz aynı zamanda sıvı malzemelerde bu basınçlı borudan fabrikaya ilgili bölüme çok kolay bir şekilde ve hiç eksilme olmadan aktarılır. Çeşitlilik konusunda yükleme rampası sistemlerine girecek olursak bu konuda da ihtiyaca göre birçok farklı sisteme rastlarız. Örneğin hidrolik rampalardan söz edecek olursak en önemli farlılığı üzerine yüklü araçla giriş yapması gereken alana köprü bağı kurmasıdır. Bu sayede ürünün ulaşım süresi sekteye uğramadan hızla götürülmesi gereken alana gelir.

Rampa sektöründe yer alan ticari işletmeler aynı zamanda üretim faaliyeti içerisinde olan işletmelere özel rampalar da tasarlayabilir. Ürünün ağırlığı maddesel yapısına uygun ve taşınacak olan yolun çeşitliliğine göre rampalar üretilmektedir. Diğer çeşide geçecek olursak gömme rampalardır bu yükleme sistemleri veya rampaları beton plaklara oturularak sabitlenir bunların en önemli artıları ise tır gibi ton bazında yükü ağıt ticari araçların teslim yerine hız kaybetmeden ulaşması için tercih edilir. Menteşeli rampalar da gömme sınıfında bulunup adını ön kanatta bulunan menteşeden almıştır. Küçük yükleme rampaları araçları için ürünü kolaylıkla almasına imkan sağlamak için üretilen bu rampalar üretim içi taşımalarda rahatlık sağlar ve bunun gibi bir çok ihtiyaca cevap veren yükleme sistemi mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.