Açık alan çalışmalarının organize edilmesi

admin

15 Kasım 2020

Yorum yapılmamış

açık alan rampaAçık alanlarda işlerinizi yürütmek zorunda kalıyorsanız, bunu en iyi şekilde organize etmek çok önemli olmaktadır. Özellikle yoğunluğun olduğu günlerde alanın nasıl kullanılacağının organize edilmesi aksaklıkların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Tır ve kamyon gibi araçların yanlış park etmeleri sadece onlar ile olan alakalı işlerin aksamasına neden olmazler çünkü diğer araçların veya işçilerin rahat çalışmasına de mani olacaklarından bir anda karışıklık ile burun buruna kalabilirsiniz. Karmaşanın çalışmaların yürütüldüğü esnada en son isteyeceğiniz şeyler arasında olduğu göz önüne alınacak olunursa, karmaşanın ortadan kaldırılması iyi bir organizasyon ile gerçekleşecektir. Rutin işlerinizi sağlıklı idare etmek ve konforlu bir çalışma planı yapmanıza yardım etmek maksadıyla aşağıda bazı ip uçlarını sizler için derledik.

 

Çalışma alanının ve yerleşiminin doğru planlanması

açık alan mobil rampaRutin işlerin planlaması yapıldıktan sonra çalışma alanının ve yerleşiminin nasıl olması gerektiğini güzel şekilde planlayın. Bunu yaparken sahip olduğunu yükleme rampaları, makaslı platform, seyyar rampa, mobil rampa, teleskopik rampa, hidrolik rampa, gömme rampa, menteşeli rampa gibi ekipmanların doğru ve verimli konumlandırılması önemlidir. Kimi durumlarda birbiri ile koordinali çalışması gerekecek olan bu gibi iş ortaklarınızın iyi alan planlaması yapılmadığı takdirde yerlerinde değişikliğe gitmek zor olacaktır. Aynı zamanda forklift gibi taşıma elemanları manevra alanı ihtiyacı duymaktadırlar ve onlara bu açıklığın sağlanması gereklidir.

Koordinasyon planlaması yapılırken stoklarda bulunan malların yükleme sistemleri ile hangi sıralarda Tır, kamyon yada konteynır gibi araçlara yükleneceği belirlenmelidir. Sıralamaların karışmaması için etiketleme yaparak sonrasında yapılabilecek olası hataların önüne geçebilirsiniz. Yapılan planlamadan bütün çalışanları haberdar edin zira herkesin koordinasyon içerisinde çalışabilmesi için yeterli bilgiye sahip olması da önemli olacaktır. Etkili iletişim ve toplantılar sayesinde bütün işçiler ne yapacaklarını bildikleri için görev paylaşımını doğru şekilde ayarlayabilirler. Örneğin hangi Tırın nereye yanaşması gerektiği önceden belli olur ve bütün işçiler bunu bilirlerse hızlı şekilde park etme işlemine geçilebilir. Yükleme daha önceden hazır edilmiş noktada bekleyen ürünler ile kısa sürelerde tamamlanabilir. Diğer taraftan sonrasında gelecek aracın önü kesilmediğinden, başka iş planlarında da gecikmeler yaşanmaz.

İş planlamasını gösteren çizelge veya takvim oluşturun

makaslı platformGünlük çizelgelere göre iş planlarınızı oluşturup bunu takvim aracılığıyla desteklerseniz sizi ciddi bir baş ağrısından kurtaracaktır. Çizelgenize bakarak önceki günlerden o güne göre gerekli ayarlamaları ve talimatları yaparak, bütün işçilerin güne hazır başlamasını sağlarsınız. Kaç aracın tahmini hangi saatlerde giriş ve çıkış yapacağının biliniyor olması yoğunluğa göre adaptasyonu da arttıracaktır. Eğer Tır gelmeden önce bu gibi düzgün planlamalar yapılmamış olursa, bir anda beklenmedik bir kalabalık oluşabilir ve sonrasında doğru alan kullanımını yakalamak zor olacaktır.

Günlük iş yapabilme kapasitenize göre gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmek en doğru yol olacaktır. Takviminizi oluştururken buna dikkat etmeniz durumunda kabul edilebilecek işlerin günlük çizelgeleri onlara uygun yapılabilir ve kapasitenizin üzerine çıkmamış olursunuz. Kapasitenin aşıldığı durumlarda doğru biçimde iş yürütmekte neredeyse imkansız hala gelecektir. Oluşturduğunuz takviminizden mutlaka işçilerinizi haberdar edin ve sorunluluklara göre görev paylaşımı yapın. Sorumluk verilen çalışanlarınız iş çizelgenize ayak uydurmaları daha rahat olacaktır. Hangi aracın yükleme veya boşaltma işinden temel olarak kimin sorumlu olduğunun bilinmesi ile bütün çalışanlar buna uygun görev yerlerine geçecektirler.

Mutlaka envanter kopyaları oluşturun

Bütün kayıtların bilgisayar sistemi içerisinde bulunması envanter kontrollerini kolaylaştırmaktadır ama çalışma ortamının açık alanda olduğu noktalarda elde taşınabilecek kopyalar işlevsel olacaktır. Hangi ürünün nerede depo edildiği ve hangi araca yükleneceği gibi bilgileri içerebilecek bu envanter kopyaları sayesinde araç yanaştıktan sonra kafa karışıklığı ortadan kaldırılır. Diğer taraftan ise süreç esnasında malların nerede olduğunun bulunması zaman kayına neden olacaktır hatta bilgisayar kayırları için içeri girme bile gereksiz vakit kaybıdır. Ayrıca yanlış araca yükleme işleminin yapılmasını engelleyecek olan elde taşınabilir envanter kopyaları sizi baş ağrıtıcı problemlerden uzak tutacaktır. Boşalta proseslerinde ise mallar indirildikten sonra yanış bir noktaya koyulacak olunursa, çalışma sırasında rahatsız edici ve hareket imkanını kısıtlayıcı bir durum oluşabilir.

Çok farklı şekillerde alan planlaması yapılabilir ve optimum düzeye getirilebilir ama sütte bahsi geçen konular en sık karşılaşılan problemlerin önüne geçmede faydası olacak ip uçları sayılabilirler. Ekip halinde çalışmalarda koordinasyonun güzel ve sağlıklı yapılması verimli çalışma ortamı yaratılmasında önemli paya sahiptir. Kısaca iş planlamasını, iş takvimini doğru yaptıktan sonra işçileri de bilgilendirebilir ve ekip halinde kısa sürede çok daha fazla işi noktalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.